Kategorija: O školi

KNJIŽNICA  OSNOVNE  ŠKOLE  KISELJAK

Informativno središte svake obrazovne ustanove je knjižnica.

Školska knjižnica je, kao i uvijek, na raspolaganju, kako učenicima tako i  djelatnicima škole. Nadamo se da ćemo školsku knjižnicu obogatiti novim naslovima koji će uveseljavati djecu.

Voditeljica knjižnice je viša knjižničarka Snežana Vujović. Knjižnica osnovne škole „Kiseljak“ broji 6.901 knjige. Od toga OBVEZNE  lektire ima  2.878 primjeraka.

Učenici od I. –  V. razreda raspolažu s 1224 primjerka ili 61 naslova što na svakog učenika u školskoj 2017. / 2018. godini dolazi 3,6 primjeraka ili 5,6 naslova.

Učenici od VI. – IX. Razreda raspolažu s 1654 primjerka ili 73 naslova što na svakog učenika u školskoj 2017. / 2018. godini dolazi 7,5 primjerka ili 3,4 naslova.

Uz obveznu lektiru učenicima su na raspolaganju i naslovi:

-          HRVATSKE EDICIJE     -     59   primjeraka;

-          IZBOR DJELA KOJI SU PRIMJERENI UZRASTU UČENIKA OSNOVNE ŠKOLE  -

339  primjerka;

-          LATINIČNO  ŠTIVO  -   682   primjerka;

-          274   -  NASLOVA ZA IZUČAVANJE VJERONAUKA I DUHOVNU NADGRADNJU;

-          1118  -  PRIMJERKA I NASLOVA KOJI SADRŽE SPECIFIČNE OBLASTI INTERESOVANJA, JEZIK;  DOBNE SKUPINE;

-          STRUČNA BELETRISTIKA BROJI   142  primjerka;

-          488 -  NASLOVA STRUČNE LITERATURE ZA OSNOVNU ŠKOLU;

Ovi naslovi se koriste u planiranju nastavnog procesa  što doprinosi boljem,

kvalitetnijem i interesantnijem pristupu nastavnim sadržajima i suvremenim

nastavnim i odgojnim zadaćama u osnovnoj školi.

Uz ove naslove Škola posjeduje i knjige na engleskom i njemačkom jeziku kako

stručne tako i naslove beletristike.

Znači imamo :

-          608  -  NASLOVA NA NJEMAČKOM JEZIKU

Zaključujemo da knjižnica osnovne škole Kiseljak broji 6293  primjerka i 608 naslova na njemačkom jeziku što ukupno čini 6901 .

Za OTPIS je predloženo je 315  primjeraka koji su pohabani, otuđeni ili toliko oštećeni da više nisu za uporabu. Obzirom da se otpis revalorizacije nije radio od 2012. – 2017. godine, znači 6 godina, mjera je relativno opravdana.

U tijeku školske 2015. / 2016. / 2017. godine nabavljeno je 205 primjeraka ili 10 naslova, a 68 primjeraka ili 40  naslova smo dobili na poklon, od toga 33 primjerka ili 7 lektirnih naslova, a 35 primjeraka ili 33 naslova su dopunska stručna naklada.

U 28 odjela pohađa 559 učenika koji koriste udžbenike i knjige iz knjižnice. Uz učenike imamo i 44 djelatnika koji su vezani ili direktno uključeni u nastavni proces koji koriste stručnu literaturu iz školske knjižnice.

Ukupno 559 učenika, plus 44 djelatnika jednako je 603 korisnika školske knjižnice. Na svakog korisnika dolazi po 10,4 naslova.

Škola teži poboljšanju uvjeta i broja knjižnog fonda što se ogleda u permanentnom obnavljanju knjižnog fonda.

POPIS OBVEZATNE LEKTIRE

PRVI I DRUGI RAZRED