POSLJEDNJI DAN SUSRETA U SKLOPU MEĐUNARODNOG PROJEKTA: VOZILI SMO BOB U SOPRONU
Posljednji dan Međunarodnog projekta suradnje triju osnovnih škola iz Kiseljaka, Božjakovine i Koljnofa započeo je ujutro športskim aktivnostima. Naši su se učenici okušali u različitim varijantama dvoranskog hokeja i utrka s palicama. U igrama su sudjelovali vrlo srčano, a bilo je i puno smijeha.
Nakon sportskih aktivnosti organizirane su različite društvene igre u koje su uklopljeni simboli koljnofske povijesti i kulture. Učenici iz Mađarske pripremili su nekoliko prezentacija kojima su predstavili svoj grad i zajednicu. Pripremili su puzzle za svoje goste kojima su slagali prepoznatljive koljnofske građevine i simbole: zastavu, grb, školu, crkve i muzeje. Zatim su ih upoznali s Tambom, društvenom igrom čiji je kreator upravo Mađar. Radi se o jednoj vrsti kompliciranije igre križić-kružić s mnogo više figura i koja se odvija u 3D prostoru. Nakon druženja učenici obiju škola dobili su za svoje škole na poklon igru, šarene kemijske olovke i blokove s logom Osnovne škole „Mihovil Naković“.
Nakon ručka svi su sudionici projekta krenuli na izlet u Nagycenk, u memorijalni dvorac obitelji Szechenyi. Tamo su upoznali povijest obitelji Ferenca Szechenyija, kojeg nazivaju najvećim Mađarom zbog njegova doprinosa napretku mađarske znanosti i kulture. Po obilasku dvorca uslijedio je posjet vidikovcu u Sopronu gdje je smještena bob-staza u šumi što je jedna od osobitosti Soprona. Učenici su uživali u spuštanju brzom stazom i mnogi su nekoliko puta morali isprobati adrenalinski doživljaj. Na kraju dana svi su iskoristili slobodno vrijeme kako bi pronašli suvenire za svoje najdraže.
Na kraju susreta može se zaključiti da su sve aktivnosti planirane projektom u cijelosti ostvarene. Sudionici su naučili mnogo o koljnofskoj i mađarskoj kulturi i povijesti te se međusobno povezali zajedničkim jezikom i precima kroz nova prijateljstva. Mladi ljudi uključeni u projekt bit će zalog su za očuvanje hrvatskog jezika i identiteta u budućnosti zemalja u kojima žive Hrvati.
--------
NASTAVAK MEĐUNARODNOG PROJEKTA SURADNJE ŠKOLA OŠ „KISELJAK“ – OŠ „MIHOVIL NAKOVIĆ“ – OŠ „STJEPAN RADIĆ“
Međunarodna školska suradnja treći se dan nastavila kreativnim radionicama koje su se održale u Interaktivnom muzeju gradišćanskih Hrvata u Koljnofu. Učenici su izrađivali torbice koje su bojali u boje svojih država te različite božićne ornamente. Plesali su tradicionalne plesove i zajednički napisali himnu prijateljstva.
Poslije ručka sa svojim su domaćinima istraživali povijesno i kulturno nasljeđe Koljnofa. Posjetili su dvije koljnofske crkve, tradicionalnu kuću i Spomenik budućnosti. Posebno je zanimljivo da su u Koljnofu mogli posjetiti i Ulicu Kiseljak koja je dobila ime upravo po Kiseljaku, prijateljskom gradu Koljnofa.
Poslijepodne su roditelji i koljnofski učitelji za učenike u školi organizirali zajedničko druženje i društvene igre na kojima su se učenici još više zbližili i proveli ugodno vrijeme zajedno. Sutra su u planu športske igre i još jedan zanimljiv izlet u bližu okolicu Koljnofa.
----
Drugi dan projekta Međunarodne prosvjetne suradnje između OŠ „Kiseljak“, OŠ „Mihovil Naković“ i OŠ „Stjepan Radić“ nastavio se posjetom gradišćanskim Hrvatima u Austriji. Posjet je započeo izletom u Beč. Vodiči kroz bečke znamenitosti i povijest Hrvata u Beču, gostima su bili Ingrid Klemensits, učiteljica Hrvatskog jezika i Fizike u OŠ „Mihovil Naković“ i dr. Josip Seršić, jedan od najcjenjenijih poznavatelja hrvatske povijesti u Beču i autor knjige Hrvatski Beč. Nakon obilaska goste je u svoje bečke prostorije primila Hrvatska zajednica, na čelu s gospodinom Petrom Tyranom, glavnim urednikom Hrvatskih novina i članom predsjedništva Hrvatskog centra te gospođom Gabrielom Karall Novak, tajnicom Hrvatskog centra. Tamo su ih upoznali s djelovanjem Centra koji kroz svoje različite aktivnosti i danas njeguje hrvatski jezik i vezu gradišćanskih Hrvata s matičnom domovinom. Svoje su goste pozvali na jedno od najpoznatijih događanja koje organiziraju Hrvati u Austriji, Hrvatski bal koji se već 72 godine održava u Parkhotelu Schonbrunn.
Uslijedio je posjet gradu Željezno (Eisenstadt) koji je središte najmlađe austrijske savezne zemlje Gradišća. Nakon kratke šetnje gradom sudionike projekta primili su djelatnici Televizije ORF B Fred Hergović, voditelj Hrvatske manjinske redakcije austrijske televizije i Marijana Palatin, novinarka i voditeljica emisije Dobar dan Hrvati. Tom je prilikom ravnateljica OŠ „Kiseljak“ Vitka Grgić u intervjuu upoznala slušatelje Radija ORF s ciljevima ovog trilateralnog međunarodnog projekta.
Drugi je dan projekta završio zanimljivim druženjem u televizijskom studiju Hrvatske redakcije gdje su se učenici okušali u voditeljskom poslu i čitanju s tzv. blesimetra. Sutra se druženje nastavlja kreativnim radionicama i posjetom lokalnim kulturnim i prirodnim znamenitostima.
-----------------
Međunarodni projekt suradnje između osnovnih škola OŠ „Kiseljak“ iz Kiseljaka i OŠ „Mihovil Naković“ iz Koljnofa (Mađarska), započet 2014. godine, nastavlja se i ove godine. U projektu sudjeluju hrvatske škole izvan matične domovine koje provode nastavni plan i program na hrvatskom jeziku, a cilj je projekta njegovanje hrvatskog jezika, promicanje hrvatske kulture, tradicije i običaja. Prošle se godine potpisivanjem Poveljem o prijateljstvu i suradnji u projekt uključila i OŠ „Stjepan Radić“ iz Božjakovine u Hrvatskoj kako bi podržala nastojanja Hrvata izvan domovine da se povežu međusobno, a i sa svojom matičnom domovinom kroz međuškolsku suradnju.
Susretu triju škola koji se održava 4. – 9. studenog 2019. ove je godine domaćin dvojezična Osnovna škola i čuvarnica „Mihovil Naković“ iz Koljnofa. Na putu iz Kiseljaka ravnateljicu OŠ „Kiseljak“ Vitku Grgić, dvije djelatnice škole i 14 učenika dočekali su u OŠ „Stjepan Radić“ u Božjakovini, uz ravnatelja škole Juru Miškovića, predstavnici Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Ivan Zeba i Katarina Živković. Na taj su način željeli izraziti svoju podršku projektu i pohvaliti nastojanja škola da se međusobno povežu kroz obrazovanje, kulturu i tradiciju, vjerujući da se upravo u takvoj suradnji nalaze neslućeni potencijali za poboljšanje kvalitete života Hrvata izvan domovine. Valja spomenuti da sam projekt, koji je veoma zahtjevan, osim lokalne zajednice i osnivača škola, već dvije godine financira upravo Središnji državni ured za Hrvate izvan RH. Nakon sastanka djelatnici i učenici obiju škola zaputili su se na gostovanje u Mađarsku. U Koljnof su došli u večernjim satima gdje su ih dočekali ravnateljica OŠ „Mihovil Naković“ Ágnes Sárközi , djelatnici i učenici škole te obitelji u kojima će učenici biti smješteni sljedećih pet dana u Mađarskoj. Drugi su dan gosti iz BiH i Hrvatske primljeni u uredu koljnofske Samouprave gdje ih je srdačno pozdravio načelnik Franjo Grubić. Svoje je goste proveo kroz povijest Koljnofa i Soprona s kojim je Koljnof blisko povezan svojom poviješću i gospodarstvom. Nakon toga su se u školi nastavile radionice i predavanja prema unaprijed dogovorenom programu. Prvi je dan posjeta završio izletom u Sopron gdje su upoznali njegove kulturne znamenitosti kroz zanimljiva predavanja cijenjenog koljnofskog poznavatelja povijesti gradišćanskih Hrvata dr. Franje Pajrić. Gostovanje se nastavlja sljedeći dan izletom u Beč.
-------------
U periodu od 5.11.2018. do 10.11.2018 u OŠ „Kiseljak“ u potpunosti je realiziran projekt po nazivom „Međudržavna suradnja osnovnih škola „ Kiseljak“ – Kiseljak, „ Mihovil Naković“ – Koljnof, „Stjepan Radić“ Božjakovina-Zagreb.
Kroz projekt realizirali smo :
- svaki dan po tri sata slušanja redovne nastave,
- tri radionice (oslikavanje, kuhanje i folklor)
- posjete Kreševu, Travniku, Vlašiću i Sarajevu
- sportske aktivnosti (adrenalinski park i škola jahanja)
- druženje sa Framom Kiseljak
- druženje u obiteljima
Kvalitetu projekta prepoznao je Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske te smo potporom u vrijednosti od 36.000,00 kn u cijelosti uspjeli realizirati projekt.
Iz uspješnosti Projekta proizašlo je potpisivanje Povelje o prijateljstvu i suradnji u budućem periodu.
Zahvaljujemo se sponzorima: Općina Kiseljak, Sarajevski kiseljak d.o.o., Pekara Matić, Foto Pavlović kao i obiteljima:
- Maja i Zdenko Glavočević
- Ivana Lovrić
- Vinka i Zdravko Drljepan
- Anita i Željko Katana
- Amarela i Mario Marjanović
- Ranka i Mladen Stojčić
- Brankica i Mladen Čiča
- Aleksandra i Darijo Oroz
- Dijana i Igor Škoro
- Ivana i Fidels Barbić
- Ratka i Milisav Melezović
- Nikolina i Zdenko Bošnjak
- Sanja i Hugo Kubiček
- Darija i Arnold Gardavski.
Nastavak druženja je planiran za godinu dana u Koljnofu.
-----
POSJETA MAĐARSKOJ
Tjedan dana naši učenici su pohađali nastavu u OŠ Mihovila Nakovića (Koljnof) sa svojim prijateljima. Napravili smo kratku prezentaciju o boravku u Mađarskoj koju možete pogledati OVDJE
----------
POVELJA PRIJATELJSTVA
Svoju prvu Povelju prijateljstva potpisala je Osnovna škola „Kiseljak“ 27. listopada 2016. godine s Osnovnom školom i čuvarnicom Mihovila Nakovića iz Koljnofa (Mađarska). Povelja je utemeljena na Povelji o prijateljstvu i suradnji koju su u Koljnofu potpisali načelnici Općina Kiseljak i Koljnof 24. ožujka 2011. godine. Povelju prijateljstva su, uime škola, potpisale ravanateljica OŠ “Kiseljak“ Vitka Grgić i ravnateljica OŠ Mihovila Nakovića Agnes Šarkozi. Budući da se radi o dvojezičnoj školi koju pohađaju gradišćanski Hrvati, jedan od ciljeva je njegovanje i očuvanje hrvatskoga jezika, ali i njegovanje nacionalnog i kulturnog blaga i običaja, tradicije te razvijanje tolerancije prema drugim zemljama, narodima, kulturi, tradiciji i običajima drugih.






